Nacházíte se na stránkách sociální služby: Domov pro seniory.

Přechod na hlavní stránku Domov Jistoty.

Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Bazální stimulace v domově pro seniory

Bazální stimulace v domově pro senioryV domově pro seniory Domova Jistoty, příspěvkové organizaci, neustále pracujeme
na zvyšování kvality v rámci konceptu Bazální stimulace podle Prof. Dr. Fröhlicha. V březnu 2023 se domov pro seniory úspěšně recertifikoval jako pracoviště Bazální stimulace (certifikát pracoviště BS získal v únoru 2020). V domově pro seniory se s konceptem Bazální stimulace pracuje od roku 2010, kdy byli proškolení první zaměstnanci. Během posledních let došlo k proškolení ostatních zaměstnanců, a získání dalších informací v rámci Nástavbového
a Prohlubujícího kurzu. Tento koncept využíváme při práci s klienty v každodenní péči. Základem konceptu je pojetí člověka v jednotě bio-psycho-sociální, s jeho tělesnými, psychickými a sociálními potřebami. Koncept je orientován na podporu vnímání, komunikaci a pohyb. Prvky konceptu Bazální stimulace využíváme u klientů se sníženou soběstačností nebo s nejvyšší mírou pomoci druhé osoby. Mezi prvky Bazální stimulace, které využíváme v našem domově, a zkvalitňují péči naším klientům, patří Somatická a Vestibulární stimulace. Nejzákladnější formou somatické stimulace je dotyk. Je to nejjednodušší přirozená forma komunikace beze slov. Dotyky poskytují uživateli jistotu a navozují pocit bezpečí.
Ze somatické stimulace využíváme zklidňující, povzbuzující somatickou stimulaci, masáž stimulující dýchání a polohování (mumii, hnízdo, mikropolohování).

Pro Vestibulární stimulaci využíváme houpačku. Do práce s konceptem Bazální stimulace zapojujeme také rodiny klientů, které nám poskytují informace, které využíváme v rámci Biografické anamnézy. Některé blízké osoby se také zajímají o konkrétní techniky Bazální stimulace a ve spolupráci s pracovníky služby se podílejí na jejich poskytování.